A méz már ősidők óta része az emberi táplálkozásnak. Eleinte kellemes, édes íze miatt csak csemegeként gyűjtötték az emberek, de idővel felfedezték jótékony, gyógyító hatásait is. Akkor még nem tudták, hogy kalciumot, rezet, vasat, magnéziumot, foszfort, mangánt, káliumot, nátriumot, cinket és kis mennyiségű B1, B2, B3, B5, B6 és C-vitamint is tartalmaz, de antiszeptikus vagyis baktériumölő hatását mégis már rég óta ismerték. A sumérok, a görögök és természetesen az egyiptomiak is használták gyógyászati célokra, például a háborúkban ezzel fertőtlenítették a sebeket, de hozzárjárult a fáraó Nagy Királyi Hitvesének a szépségéhez is, külsőleg - és belsőleg használva és fogyasztva egyaránt. Érdekesség, hogy nem csak a szemfertőzések ellen vetették be, hanem az impotencia ellen is ezzel a csodaszerrel próbálták felvenni a harcot. A népi gyógyászatban is ismerjük fájdalomcsillapítóként való alkalmazását, de számtalan módon felhasználták pozitív tulajdonságait, például torokfájásra, hasmenésre vagy épp hányinger enyhítésére. Az ajurvédikus gyógyászatban közel 4000 éve használják. A mézzel illetve egyéb méhészeti termékekkel való gyógyításnak külön neve is van, mégpedig: apiterápia. De mi magunk is készíthetünk belőle otthon arcpakolást, bőrradírt, alkalmazhatjuk a pattanások kezelésére, a hajunk egészségének helyreállítására, de immunerősítőként is alkalmazhatjuk a hétköznapokban.
TIBETI MÉREGTELENÍTŐ MÉZES MASSZÁZS
Ennek a kezelésnek több évszázados hagyománya van a kínai-tibeti gyógyászatban. Már rég óta alkalmazzák számtalan jótékony hatása miatt. Fájdalomcsillapító hatással bír, így reumatikus panaszok, izomgörcs, letapadások, nyak-váll és hátfájdalmak és izületi problémák esetén is jótékony hatása van. A masszázs során nem a hagyományos gyúró, dörzsölő, rezegtető mozdulatokat alkalmazzuk, hanem úgynevezett kézi vákummasszázs technikát, melyhez a méz pozitív hatásait is felhasználjuk. A masszőr kezelés közben rányomja a tenyerét a mézes testfelületre, majd megemeli azt, ezáltal mintegy felemeli a bőrt. A folyamatos mozdulatok ismétlése erős vákumhatást eredményez, a kezelt felületen vérbőség alakul ki, a bőr pólusai kitágulnak, a szövetek oxigén és tápanyag ellátottsága nő, a vákumhatás következtében pedig a salakanyagok távoznak a bőr rétegéből. A köpölyözéshez hasonló méregtelenítő technika, de attól kíméletesebb. A masszázs hatására kémiai folyamatok is elindulnak, elkezd a hisztamin termelődni, amitől kitágulnak az erek. Endorfin, vagyis boldogsághormon keletkezik, mely elsősorban izgalmi állapot esetén, de fájdalomérzet, nevetés, meditáció, fűszeres ételek, orgazmus és masszázs hatására is aktivizálódik. Az endorfin nagyon fontos hormon, ugyanis az idegrendszerünk hatékony működéséhez elengedhetetlen, ahogy a jó közérzethez és természetesen a boldogsághoz is nagyban hozzájárul. Sajnos nagyon sok embernek tartósan alacsony az endorfin szintje, különösen a téli hónapokban. Ilyenkor a levertség, depresszió hamarabb jelentkezhet. Érdemes magunkat ezzel a masszázstechnikával megajándokozni, mert nem csak felfrissíti a testet, de a lelki egyensúlyunk javításához is hozzájárulhat.
Mikor javasolt:
- pszichés, mentális, fizikai fáradtság - lelassult anyagcsere - alvászavar - lelki eredetű panaszok - jobb közérzet eléréséhez - egyoldalú munkavégzés (pl. ülőmunka, fokozott fizikai, - szellemi igénybevétel)
ELLENJAVALLAT:
MÉZ VAGY POLLENALLERGIA ESETÉN a masszázs TILOS! Szőrös bőrfelületen a masszázs ellenjavallt, mert a méz egyfajta gyantaként működik.
Mit tartalmaz:
Nagyjából egy evőkanálnyi, melegített mézzel történik a masszázs, mely kb. 2x15 perces. A két masszázs közötti pihenőidőben (míg a mézet beszívja a bőr) pihentető talpmasszázs történik 10-10 percben. A mézmasszázsnál a leggondosabb odafigyelés esetén is előfordulhat, hogy a haj kissé mézes lesz. A masszázs előtt 1,5 órával nem javasolt enni. 2 dl langyos víz fogyasztása viszont előnyös lehet a kezelés előtt és után.
Fontos tudnivalók:
A kezelés helyén jól láthatóan kipirosodik a bőr, amely vörös vagy barna is lehet később. Keringési zavar és pajzsmirigy betegség esetén fehér vonal jelenik meg a kezelés helyén. Ezek természetes reakciók, melyek pár nap alatt maguktól elmúlnak. A masszázs hatására csökkenhet a vérnyomás és a pulzus, a légzés mélyebb lesz. Kezelés után fáradtság, álmosság jelentkezhet, ilyenkor érdemes lepihenni.